Zrychlení stránek 1. – Úvod

Proč zrychlovat stránky?
Protože ne každý uživatel má rychlý internet. Často vidím stránky které jsou přeplněny grafikou a prvky které vyžadují spojení(tcp-ip požadavky) mezi uživatelským softwarem (prohlížečem) a serverem. Uživatele nepotěší pokud na úvodní stránku webu musí čekat třeba půl minuty. Takový uživatel bude roztrpčen a použije tlačítko zpět nebo po naběhnutí stránky vůbec si neprohlédne web, protože se mu jednoduše nechce čekat na načítání stránek. Uživatelé mají rádi rychlé stránky a často se vyplatí obětovat část (zbytečné – bez užitku) grafiky pro zrychlení stránek. Možností a postupů jak zrychlit web je mnoho. Můj názor je, že pokud máte kvalitní server, který je rychle připojen k síti nebo dobrý hosting tak nevidím překážky, které by bránili v zobrazení jakékoliv stránky u uživatele používajícího dial-up (telefonní modem) a počítač se softwerem cca 3 roky starý do 5 vteřin. U zvláště složitých aplikací by se dalo skousnout ještě 8 -10 vteřin, ale pokud je to více, je to lenost nebo neznalost webmastera (kodéra).
Teorie času přenosu stránky
Čas zobrazení stránky se počítá z několika faktorů. První část času je počet tcp-ip spojení, každý obrázek, styl, script a cokoliv vloženého do stránky potřebuje jedno spojení se serverem. Jedno spojení se serverem trvá přibližně 0,2 vteřiny, ale neberte do dogmaticky (přesně) Tuto rychlost neovlivníte ani velice rychlých linkách.
Další část času je velikost zdrojového kódu a vložených objektů(grafika, styly, scripty). Na modemu je stabilní rychlost stahování dat přibližně 6-9 kb za vteřinu. Poslední částí výsledného času je doba poslání (vygenerování) stránky na serveru a zpracování přijatých dat uživatelským softwarem (prohlížečem). Tyto časy se ale pohybují na tak krátkých časových rozmezí, že je nemá smysl řešit. I když na rychlost zobrazení u uživatele se taky podíváme.
Jakým stylem to bude psáno
Budu to psát jako rady. Tedy každý článek bude mít nadpis ve stylu “Zrychlení stránek (číslo) – (úprava čeho)”. Pokud vás tedy články zaujmou budete je lehce nacházet ve vaší RSS čtečce. Každý popis úpravy bude rada ve formě samostatného spotu (článku), který bude navazovat na předchozí spot. Budu se snažit aby jste mohli rovnou zkoužet moje rady, časem pozbírané, na vašich stránkách.

Update 26.11′ 07: ztratil se díl číslo tři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..