Bojíme se MFA, ale to přejde

Včera jsem po ICQ diskutoval s Onesorkem o Adsense a MFA. Naše diskuze mě přivedla k nápadu napsat sem pár poznámek.

Vtrhnutím Adsense pro obsah na český net se rozproudila další komerční vlna. I méně navštěvované weby, dobře udělané, můžou nyní webmasterům přilepšit nějakým tím dolárkem. Prvotní vlna sice již opadává, poté co mnoho webmasterů zjistilo, že vydělají pár centů denně a v součtu několik dolarů měsíčně. Natěšení upadá, rozčarování začíná nabírat rozumný horizont. Někteří na něj zavrhnou a někteří se zamyslí, analyzují situaci a najdou plán do budoucna. Ti co mají plán do budoucna, začnou upravovat svoje weby, aby své návštěvníky dobře polapily a rostla jim návštěvnost (tedy výdělek). Zároveň se začnou weby více profilovat a zkvalitňovat. A hlavně začnou se objevovat nové weby jako houby po dešti. Zvláště si myslím, že vlna nových úzce zaměřených webů teprve přijde a bude to bomba nebo “průser”.

Začnou se, ale objevovat i ryze české MFA weby. MFA je používaná zkratka pro anglický výraz “Made for Adsense”, tedy “Vyrobeno pro Adsense”. Funkční charakteristika MFA webu by se dala popsat jako web: který obsahuje kus textu optimalizovaný na některé slovní spojení se spoustou Adsense reklamy okolo. Smyslem je se s tímto webem dostat ve vyhledávačích na první pozice na klíčové slovo (slova, synonyma nebo slovní spojení) jejichž cena v Adwords je dosti vysoká. Návštěvníci přicházející na tento web jsou úzce zaměřená skupina lidí u kterých je velká pravděpodobnost, že kliknou na reklamu. Kam by taky jinam klikli, když na webu kromě reklamy nic není.

Druhá varinata MFA webu je opět web optimalizovaný na drahá slova. Provozovatel webu se nesnaží dostat do vyhledávačů a sám inzeruje v Adwords na podobná levná slova a přivádí na svůj web návštěvníky, třeba za jeden cent. Opět návštěvníci nemají co na webu dělat a tak kliknou na reklamu, ale za niž provozovatel webu díky optimalizaci dostane třeba jeden dolar. Prostě takové perpetum mobile na peníze.

Jsou to peníze zadarmo, prostě škrábající se brambory. Google proti těmto webům se brání zuby-nehty a je to věčný boj. Doufám, že na českém netu se ryzí MFA weby neuchytnou, ale určitě se objeví. Pokud už se vám podařilo objevit čistě český MFA web, dejte vědět v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..