MFA a bečící ovce

Definice MFA:
Stránka, která je vytvořená pro dobře placená slova v reklamní síti Adsense. Obsahuje minimálně až normálně (nedefinovatelné) původního obsahu. Obsah je tvořen převážně reklamou.

Definice reklamních novin:
Noviny vydané za účelem prodej reklamy. Obsahují žádný nebo minimální původní obsah. Obsah je tvořen převážně reklamou.

Na webtrhu se vedou velké diskuze o mánii MFA a většina hloupě papouškuje hanící názor na MFA. Vědí vůbec proč? (v dalším textu budu pojmem MFA označovat reklamní web)

Pokud přirovnám webový trh k novinovému trhu, kterému je asi nejpodobnější, tak dostane podobný obraz. Na trhu jsou seriózní deníky (weby). Novinově vychází Mladá fronta, Hospodářské noviny, Annonce. Jejich internetová obdoba je třeba Seznam.cz, Idnes.cz, Bazos.cz. Zároveň dostáváte do schránek reklamní noviny nebo je vidíte v stojáncích na různých místech ve větších městech. Internetovou obdobou těchto reklamních novin jsou MFA.

Další střet ve vnímání MFA je nebrání v potaz existence Doménového parkingu. Často jsou zaparkované domény, které obsahují pouze placené odkazy označovány za MFA. Skupinu parkovaných domén je potřeba vyřadit z definice MFA i když mají hodně blízkého. Parkované domény většinou sbírají náhodný trafic a nejsou cíleně budované za účelem záměrného shánění traficu (linkbuilding, obsah).

Posledním bodem střetu je rozdílné vnímání reklamy. Pokud ministránka obsahuje odkazy z reklamní sítě Adsense, Adfox,… tak je brána jako to ošklivé MFA. Na druhou stranu,pokud stránka obsahuje odkazy na affil (provozní prodej) tak není brána jako MFA. Přitom smysl obou ministránek je stejný, akorát má jiný způsob zpeněžení návštěvníků.

Z pohledu inzerujícího v PPC systémech je problém se segmentací trafiku. Z PPC ve vyhledávačích chodí úzce zaměření návštěvníci a je u nich větší pravděpodobnost nákupu (konverze). MFA většinou sbírají trafik, jak se jen dá a segment zákazníků, který web navštíví není tak úzce segmentován a je u něho menší konverze návštěvníků.

Základem tohoto MFA kolotoče jsou inzerenti, kteří sypou peníze do PPC systémů. Mají možnost si vybrat jestli chtějí inzerovat v vyhledávačích nebo v obsahové síti (MFA). Stejně tak jako jsou zadavatelé reklamy do inzertních novin, které dostáváte do schránek zdarma, tak jsou i zadavatelé reklamy do obsahové sítě. Inzerenti vytvářejí finanční prostor pro ministránky. Které vznikají jako houby po dešti, při zrovna probíhající mánii. MFA trh je jako každý jiný, sráči odpadnou a silní rostou dál. Hlavním motorem růstu internetu je komerce.

1 Reply to “MFA a bečící ovce”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..