Nový web MFCR.CZ – jsem nespokojen

Ministerstvo Financí (MF) má nový web a je to krok kupředu. U této věty, ale končí má chvála. Chci se zaměřit na chyby, které považuji již za přežité až amatérské.

Chvíli jsem si hrál s webem Ministerstva financí, ale bohužel moje pokusnictví skončilo, protože v současnou chvíli je web nedostupný.

Špatné adresy
Teoretický příklad : hledám s kolegou informaci kolik je daň za určitý druh tovaru. Informaci o tom najdu na stránkách MF a diktuji mu do telefonu adresu :
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53EDF4E6-1D34EB7F/mfcr/hs.xsl/fin_stat.html . A jsme v háji, nějak se na tu stránku nemůže dostat.
Problém: velice dlouhé a nesmyslné adresy.

Nepodtrhávání odkazů
Teoretický příklad : Mám krátce internet a vím, že když je něco podtržené a objeví se mi místo šipky ručička (ukazatel myši) tak je to odkaz na jinou stránku (kombinace dvou faktorů jistoty) . Kam mám, ale tady kliknout, když tu není nic podtrženého ?
Problém: nepodtrhávání odkazů.

Obrázkové menu (fixní šířka písma)
Teoretický říklad : špatně vidím, tak mám 19″ monitor a nastavenou výšku písma na maximum a přesto má menu poloviční velikost než ostatní text a nepřečtu ho.
Problém: Menu je tvořeno obrázky, jejichž obsah je i text, který nejde zvětšit.

Zbytečná data
Teoretický příklad:mám internet přes mobil a stahuje se mi to už dvě minuty a furt nic.
Problém:I v dnešní době jsou někteří spoluobčané připojeni pomalým (počítejte i se sdílenými) připojením. Velikost úvodní stránky při prvním připojení je 191,45 kb. To znamená přibližně 39 sekund na modemu a přes 150 sekund na mobilu (rychlost >14,4kbps). V stránce je celkem 101 obrázků !! Zdrojový kód obsahuje pro koncového uživatele zbytečné komentáře a freespace (mezery, tabulátory).
zdroj:
Web Page Speed Report
.

Závěr
Jsem nespokojen s využitím státních prostředků ve výši přes 7 milionu korun ze státní kasy, když výsledek pro koncového uživatele je “nic moc”. Nehodlám brát v úvahu ani myšlenku: “Lepší něco než nic”. Nechci zhodnotit přístupnost , ale použitelnost a dávám známku “3” .

Citát
Film Černí Baroni: “Jsem z toho volaaký zmetený, Pán poručík soudruh generál”.

Poznámka: web už je opět dostupný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..