SEM – pokus v praxi

SEM je zkratka pro slovní anglické slovní spojení search engine marketing , které se dá přeložit jako marketing pro vyhledávače. Napadla mě jedna metoda z “tohoto oboru”. Na nový web výměna odkazů je třeba nějak získat odkazy a pokud možno relevantní. Pod relevantním webem si představuju web o tvorbě webu, vyhledávačích nebo seo. Zároveň by bylo pěkné , kdybych z webu výměny odkazů odkazoval na články o “linkování”. Tímto bych zvedl relevanci pro vyhledávače a zároveň užitnou hodnotu webu pro návštěvníky, protože by obsahoval i odkazy na články, kde si mohou něco o odkazování přečíst. Na netu jsem našel tři skupiny stránek, které si myslím by mohli odpovídat představě:

1.) nabídka seo prací

2.) stránky výměny odkazů jednotlivých serverů

3.) weblogy o seo

První skupinu považuji za “mrtvou”, přece někdo nebude prozrazovat své “knou hau” . Druhá skupina by byla už lépe využitelná, ale kromě sbírání PR by neměla moc velký užitek. Ve třetí skupině vidím hezkou možnost. Článek na weblogu s odkazem na web a zároveň pěkný rozcestník na výměně odkazů na článek z weblogu.

Takže cílovou skupinu bych měl, teďka ještě strategii. Nejvhodnější asi bude založit prázdnou stránku výměny odkazů na výměně odkazů. Napsat pěkný a výstižný krátký text o jednom až dvou odstavcích (kdo by chtěl číst stohy, že?) a emailově se zeptat některých blogerů. Obsahem mailu by měly být dvě možnosti a to: napište článek o výměně odkazů a přidejte odkaz nebo přidejte odkaz k existujícímu článku a odkáži na váš článek z webu. Poté vyhledat ve vyhledávačích několik  vhodných blogerů a text jim poslat emailem a pak jenom čekat, čekat a čekat.

Jestli budu s tímto principem úspěšný se samozřejmě nezapomenu pochlubit, protože minulý pokus celkem zkrachoval. Chtěl jsem propagovat freemp3 a tak jsem dal na web výzvu a napsal i několika blogerům. Místo zpětného relevantního odkazu jsem nabízel sto korun. Zkoušel jsem to i trochu okoštovat a přiživit se na vlně uplácení blogerů . Tento pokus, ale měl minimální výsledek. Získal jsem pouze jeden zpětný odkaz od Daniela Dočekala . Vzal to z humorem, pobavil se a ani nechtěl slibovanou odměnu (nereagoval na mail s žádostí, kam chce poslat peníze). Získal jsem, ale zkušenost, jakou cenu mají blogeři (tedy “za kolik”). Když jsem sečetl jejich požadavky a potencionální příliv návštěvníků, zjistil jsem, že PR články v ezinech vyjdou levněji v potencionálním poměru “X Kč/1000 návštěvníků”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..