Správné zobrazení ve výsledkách vyhledávání

Při optimalizaci webu pro vyhledávače je důležité i uvažovat nad tím, jak odkaz na web bude vypadat ve vyhledávači.

Vezmu to z pohledu návštěvníka:
Hledám nějaký slovní obrat ve vyhledávači. Zadám tedy dotaz do vyhledávače a ten mi předhodí výsledky vyhledávání. Prohlédnu si výsledky vyhledaných stránek, abych si vybral odkaz(y) na které kliknu.

A tady je základ problému. Výsledky vyhledávání nejsou katalog, kde jsou popisky odkazů krásně popsané, ale souhrn toho, co zrovna vyhledávač považuje za hlavní (vyhledávač od vyhledávače to řadí trochu jinak). Třeba na seznamu je důležitý titulek stránky (a myslím si, že oprávněně). Jako příklad jsem vybral jeden dotaz na seznamu z logu Freemp3.cz (hi, krapet sebepropagace).

Dotaz “4 life na zemi svítá mp3”

http://search.seznam.cz/searchScreen?w=4%20life%20na%20zemi%20sv%C3%ADt%C3%A1%20mp3&mod=f

Je to pěkně strukturovaný dotaz. Hlavní množina “4 life” alias název skupiny, první upřesňující termín “na zemi svítá” alias název písničky a nakonec specicfikace “mp3” alias chci tu mp3trojku. Návštěvník tedy přesně specifikoval o co mu jde a vyhledávač dobře “pochopil” co návštěvník chce a předhodil mu nějaký ty relevantní odkazy.

Když si prohlédnete odkazy (možná se vám zobrazí jiné), tak první, druhý a následně až čtvrtý mají srozumitelný nadpisek stránky specifikovaný pomocí logického členění na “název webu, oddělovač, název podsekce webu, oddělovač, název stránky”. Každý z těch tří odkazů odkazů má jiný oddělovač (hlavně že ho mají, pomáhá to v logice nadpisku) a nejvhodnější se mi zdá ten u Freemp3.cz (ale to je na uživatelskou analýzu a polemiku). Ostatní odkazy mají v titulce nějaký “hokej”, zobrazují jenom jednu část z logické posloupnosti orientace webu.

Jak na spávný titulek ? (lákající potravu pro návštěvníky)

Strukturovaný titulek by měl vypadat:
“Název webu, oddělovač, posekci webu (pokud je, nebo i více),oddělovač, název stránky “,
tedy
“Superstranka.cz > nejlepší kategorie > super cílová stránka s klíčovým výrazem”.

Update 25.11.2007: Dnes používám odkazy ve stylu: “cilova stranka < nejlepší kategorie < superstranka.cz". Připadá mi to nyní přehlednější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..