Přivydělávám si prodejem wifi připojení jedné firmy a často vysvětluju některé věci. Rozhodl jsem se veřejně odpovědět na časté dotazy s kterými se jako obchodní zástupce potýkám.
1.) Co je to agregace?
Agragace je číslo, které udává kolik účastníků je připojeno na linku. Např u 1024kb/s s maximální agragací 1:20 znamená, že na linku je napojeno maximálně 20 lidí (přípojek). Minimální rychlost je tedy teoreticky 51 kb/s a maximální co rychlost 1024kb/s. Podle počtu zrovna pracujících lidí na internetu se tedy linka rozděluje na více “podlinek” v poměru aktivních uživatelů.
2.) Co je to kbps a kb/s?
Rychlost stahování a odesílání dat z vašeho počítače na internet. Obě zkratky jsou stejné a znamenají kilobitů za sekundu (KiloBite Per Second).
3.) Co k tomu potřebuju?
Přijímací anténu, síťovou kartu a propojovací kabel. Dále vlastní IP adresu, adresu brány a adresu nějakého DNS (adresa= IP).
4.) Anténu?
Ano, anténu na příjem signálu z vysílače. Při pořizování je lepší pořídit si směrovou anténu (cca 3. tis Kč) pro lepší signál. Levné všesměrové antény usměrňované po čase plechovkou od piva opravdu není to pravé (i s tím jsem se setkal).
5.) To si mám všechno koupit? a kdo mi to udělá?
Většina firem nabízí i postavení přípojného bodu u vás doma s konfigurací pc. Ceny za práci se liší firma od firmy, většinou do tisíce korun za práci.
6.) Funguje to furt?
Ne, ale dostupnost je v podstatě 99%, počítejte s horším příjmem při bouřce a hustém sněšení a při takzvaných zásazích zeměkoule magnetickými vlnami po erupci na slunci (cca 2-3 dni jednou za dva-tři roky, hi)
7.)Jaký si vybrat tarif?
Je důležité si uvědomit jak rychlý internet vlastně potřebujete a kolik si myslíte, že stáhnete/pošlete dat. Pokud chcete jenom používat email a brouzdat po internetu, vemte si klidně nejlevnější tarif. Pokud hodláte posílat více data pořiďte si některý z větších tarifů. Kompromis mezi potřebným tarifem a vynakládanou částkou na připojení vám obchodní zástupce velice rád pomůže najít pro vaši spokojenost. Pozor je třeba taky věnovat pokud je tarif omezen přijatými daty.
S těmito nejčastějšími dotazy se setkávám ve své praxi obchodního zástupce při prodeji bezdrátového připojení internetu v oblasti Chrastava – Liberec -Jablonec n. Nisou. Potřebujete li poradit s bezdrátovým připojením neváhejte mě kontaktovat , protože připojení k internetu můžete mít i levněji bez omezení času stráveného u internetu a bez omezení přijatých dat.