PR weby jsou rozjetý vlak tažený mrtvým koněm

Dnes jsem si vzpomněl na, ve své době, dnes už legendární článek “Seo je rozjetý vlak tažený mrtvým koněm” od Marka Prokopa. Dneska si dávám druhý den odpočinek od práce (zdravím Jakuba Š. – snowboard, pivo a přítelkyně zvítezili) a tak mám čas přemýšlet nad věcma ohledně svého internetového businessu.

Většina lidí kolem webu provozuje webové stránky, kdy základem jejich businessu je příjem z reklamy. S letošním rokem přišli problémy ohledně DPH a Adsensu, který v drtivé většině monetizuje malé české weby. Webaři se rychle přeorientovávají a hledají nové možnosti “prachostrojů” a jsou hodně ovlivněny módníma vlnama. Jedna z takových aktuálních módních vln je mít PR web (v předešlé vlně katalog odkazů). Tedy web, kam zájemci umísťují propagační články se zpětným odkazem. Zpětné tématické odkazy fakt fungují, ale v podobě tématického tapetování výsledků vyhledávání (SERP) a přesměrování návštěvníka z textu stránky na cílový web. Problém PR webů je, že je nikdo nečte. Proč taky? Neznám jediného masochistu, který by chodil na net, aby si cíleně četl hróóóźně dlouhé reklamy. A vyhledávače kvůli duplicitě takové stránky ignorují. Proč taky by měl SERP odkazovat 50x na stránky se stejným obsahem?

Provozovatelé PR webů chtějí mít nějaký “love” (peníze) z provozování webu. Tak se registrují do Placla.cz a nabízejí se inzerentům, že na svůj web o nich napíšou PR článek. Dokonalé a jednoduché? Má to, ale velký háček! Inzerenti nejsou troubové (proto stojí v potravním řetězci výše) a vědí, že PR weby nikdo nečte a vyhledávače je lehce ignorují. Inzerenti, chtějí krásné blogy, perfektně registrované ve vyhledávačích a s pravidelnou hordou čtenářů. Takže provozovatelé PR webů se furt nabízejí inzerentům a inzerenti je odmítají, zamotané kolečko. Inzerenti už žádají dokonce tlačítko “Ignorovat web navždy” hned vedle tlačítka “Odmítnout”.

Chyba poptávky a nabídky je v tom, že webaři tvoří xx (ikstý) PR web a přitom inzerenti mají zájem o čtivé blogy (lehce zaměřené). Asi bych se měl někdy rozepsat o jaké blogy je v Placla.cz z pohledu inzerentů největší zájem.

Na konec snad citace z Prokopova článku, těm kteří nepochopili smysl propagačních článků na internetu: “Důležití jsou návštěvníci, uživatelé, zákazníci. Skutečným předmětem SEO je nalezitelnost informací a tedy optimalizace stránek pro hledající lidi. (skrze SERP – dodatek)”

Příště vás čekají:
– jak na ideální blog pro propagační články
– jak na exekuci neplatícího zákazníka
– kde sehnat nejlevněji lámaný kámen na obložení komína
– jak propojit online a offline business (telemarketing v praxi)
– IQ test (budete volit socany?)

4 Replies to “PR weby jsou rozjetý vlak tažený mrtvým koněm”

 1. A kdyby už inzerenti přeci jen chtěli dávat své články na servery, kde jsou jen samé PR články tak mohou i bez systemu placla a zdarma. Ale nechtějí, proč asi…

 2. Děláš tu službu pro koho? Předpokládám, že pro inzerenty, ti platí. Měl bys proto optimalizovat pro ně: Nabídnout tlačítko “ignorovat” a nějakým způsobem zařídit, aby u každého sračkowebu byla informace, že jde o sračkoweb. Třeba podle míry prokliku na zmíněné ignorovátko.

  Ovšem záleží na velikosti statistického vzorku, jestli to má smysl (jinými slovy: zákon velkých čísel), do toho nevidím.

  Do čeho vidím, je “IQ test (budete volit socany?)”. Možná se zavděčíš lidem, kteří by je stejně nevolili, ale žádný jiný efekt to mít nemůže. Imho ztráta času.

 3. Jj, je to přesně tak jak píšeš. Přesto mi pořád na jednom z mých pr webů denně přibývají PR články, protože řada lidí si ještě stále neuvědomila, že PR články jsou k ničemu pokud jsou to jenom klasické reklamní články typu “máme nejlevnější parfémy, kupte je”. Na ten pr web chodí denně přes 60 lidí, ale bohužel jenom lidé, kteří píší PR články, které nikdo nečte.

  Zákazník chce něco jiného. Chce si přečíst hodnotnou informaci (třeba o tom jak se parfémy vyráběly dříve a jak dnes) na nějakém oborovém blogu, a někde v textu snese nějaký ten afil odkaz nebo odkaz ven.

  Tam podle mě leží budoucnost – v relevanci a hodnotném obsahu jen lehce stříknutém reklamou.

 4. Hlavní problém je ve vnímání pojmu PR. Placený článek je klasickou reklamou – bude-li řádně označena, bude ji potenciální zákazník brát s rezervou.

  PR článek je obsah, který médium zveřejní, protože je zajímavé, blízké jeho tématu. Pokud bude PR článek psán primárně jako reklama, nebude fungovat.

  Téma placených článků jsem zpracovával ve svém článku: PR článek versus placený článek na http://ow.ly/1HfPD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..