Už několik let podnikám na internetu, za tu dobu jsem si uvědomil několik specifik podnikání na internetu. Jako vnitřní uvědomění jsem se rozhodl napsat sérii článků v podobě pravidel, která mají být jednoduchým shrnutím opakujících se principů.
Hrozná výhoda internetu je, že se dá všechno měřit i “za roh”. Tím za roh myslím, že když uživatel u vás koupí a předtím měsíc klikal někde jinde, tak se to dá vysledovat (Google analytics + konkurenční nástroje). Další výhodu internetu je masovost, můžete získávat data na statisících uživatelích (koupíte trafic – návštěvnost), což při otevření večerky v HorníDolní nehrozí. Takto můžete sledovat efektivnost na vašem webu, kde návštěvníky měníte v peníze (eshop). Zjistíte odkaď chodí a kolik z nich máte peněz. Můžete si vypočítat kolik do propagace na různých místech můžete nacpat, aby jste byli ziskoví. Trafic se dá koupit třeba na Webtrhu za cenu 100 Kč za 1000 návštěvníků, při větším odběru lidí cenu ještě klidně stlačíte i na polovinu.
Ve vašem okolí a na fórech vám bude s podnikáním na netu radit spousta lidí, ale blbě. Většinou mají jednu zkušenost s nějakým zdrojem příjmů a z toho odvozují trh. Řídí se pocitem a ne fakty (statistika, čísla). Díky tomu mají zkreslené údaje o trhu a nedokáží svůj business škálovat (násobit). Pokud své podnikání na netu neškálujete, nikdy nepřekročíte hranici pověstné finanční nezávislosti. I na českém malém písečku se dají na netu točit ročně miliony, zvláště lehce se dají točit v reklamě. Pokud budete podnikat v oboru internetové reklamy je jen na vás kolik si z 7 716 453 844 Kč vezmete, pro všechny je peněz dost.
Takže první pravidlo zní: “Fakta dělaj prachy”.