Zrychlení stránek 5. – všechno zbytečné pryč

Hlavním způsobem jak zrychlit web je zmenšení datového toku ze serveru k návštěvníkovi. O zmenšování grafiky jsem již psal dříve v seriálu. Další možností je vymazání whitespace (prázdné znaky). Prázdné znaky jsou vžechny mezery a zalomení řádků. Pokud si prostudujete standardy xhtml a css zjistíte, že kromě lomítka na konci tagu v xhtml není třeba nikde dělat prázdné znaky. Vymažte tedy všechny mezery mezi elementy (tagy) a zalamujte řádky na co nejdelží. Zalamovat řádky by mělo být vhodné na max 1160 znaků, aby se řádek vešel akorát do jednoho paketu. Moc tomu nerozumím, ale pokud by jste se drželi pravidla aby soubory byly do (nebo násobek celkové velikosti do) 1160b tak by jste měli zrychlit paketový přenos. Nebudete tedy plácat pakety na třeba 50b. např.soubor o velikosti 1150b potřebuje jeden paket pro přenos, ale 1190b již potřebuje dva pakety. Jak jsem již psal dříve jeden požadavek trvá i s odpovědí cca 0,2 vteřiny.
Osobně používám k mazání prázdných znaků editor PSPad, který má i funkci komprese html (mazání whitespace). V tomto programu si můžete i nastavit jak má být řádek po kompresi maximálně dlouhý.
Další zbytečností je většinou natahovaná grafika.

  • Jste si opravdu jisti, že:
  • musíte mít kulaté rohy?
  • musíte mít na pozadí obrázek?
  • krásné nadpisy musí být obrázek a ne jenom text?
  • opravdu by ten velký obrázek nešel rozřezat na více menších
  • musíte používat 1px transparent gif hack?
  • nelze nahradit alespoň část grafiky pomocí css?

Zkuste se zamyslet o čem vaše stránka je a jestli to co je na ní má něco společného s tématem stránky. Pokud nemá, jste si jisti, že to tam musí být? Většinou to bývají grafická počítadla, reklamy, upoutávky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..